10 Nisan 2017 Pazartesi

Türban meselesi

2013 türkiye'si için utanç duyulacak bir durumdur. öncelikle bi sorunun kaynağına inelim...

başörtüsü nedir ? islam inancına göre, allah'ın emrettiği şekilde bayanların başını kapatması ve saçlarını görünmeyecek şekilde gizlemesi için kullandıkları bir 'bez' dir. zamanında kadınlar fabrika olmadıgı için süslü şekilli birçok türban takamıyordu. o nedenle buldukları uygun bezlerle başlarını kapatıyorlardı kadınlar.

kim ne derse desin, başörtüsü allah'ın bir emridir isteyen uyar isteyen uymaz. buyrun allah'ın kitabı kur'an-ı kerim den de kaynak gösterdiğim entry. (#21801167)

şimdi gelelim ülkemizin içinde bulunduğu duruma. ülkemiz laik bir ülke. laikliği anayasasında bulunan 2 ülkeden birisiyiz.

peki laiklik nedir ? dar anlamda 'din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması' dır. tabi bundan hiçbirşey anlaşılmıyor. geniş anlamda ise 'devletin dini yoktur devlet tüzel kişidir ve devlet tüm dinlere tüm inançlara eşit davranmalıdır. devlet hukukla yönetilir.' peki ülkemiz laik mi ? buna siz karar verin en iyisi ama ben de bi kafa yordum bu duruma.

(bkz: laiklik nedir sorunsalı)

şimdi ülkemizde ne diyor bazı kesimler. ülkemiz laik bir ülke ve kamu kurumlarında türban yasak olmalıdır. adı türban ya da baş örtüsü ne olursa olsun, bu bezin kullanımı yasak olsun diyorlar. çünkü laik ülkeyiz. özellikle atatürkçüyüm diye geçinen kesimin böyle düşünmesi de ayrı. mesela bi düşünelim.. sayın önderimiz mustafa kemal laik bir devlet kurdu demi. peki aynı mustafa kemal 'din ve vicdan özgürlüğü' ilkesini kanunaştırmadı mı ? din ve vicdan özgürlüğü demek, ülke vatandaşlarının her durumda istediğine inanıp istediği dine ibadet etmesi demek değil midir ? madem ben dinimi inancımı özgürce yaşayamayacağım hani nerde atatürk'ün bir ilkesi ? peki şuna demeli. bundan bilmem kaç yıl öncesini düşünelim. sırf başörtüsü takıyor diye sırf dini inançlarından taviz vermediği için eğitim hakkından mahrum bırakılan kızlarımız vardı. ya dinin ya eğitimin ikilemine düşürüldü sayısızca insan. yazık değil midir ? peki olaya demokrasi açısından bakalım. bu demokratik midir ? yani eşitlikçi midir ? galatasaraylı da okuyor beşiktaşlı da, bursalı da okuyor ankaralı da, esmer de okuyor sarışın da, ateist de hristiyan da. peki neden %98 i müslüman olan bir ülkede müslüman inancına uygun giyinen bir kızın okuma hakkı elinden elinden alındı ? demokrasinin hangi kuralında yazıyor bu ayrım ? hepsini geçtim, diyelim ki başı kapalı bir kız geldi. 'başını açmazsan giremezsin' dediniz ve kız açtı başını girdi içeri. dersini işledi çıktı. şimdi o kızın ne düşündüğünü merak etmiyor musunuz ? siz o kızın başını açtınız da ne değişti. allah aşkına bi düşünün, neden açtınız başını ? bu kız gerici miydi ülkeyi mi bölüyordu vatan mı sattı ? ya da şunu diyelim, bu kızın düşüncesi ne olursa olsun başını açınca değişti mi ? bu kızın başı açılınca ne oldu ne ? değil senin gibi düşünmek, sana düşman oluyor. atatürkçüyüm diyorsun laikim diyorsun ve bu kızın dinine saygı duymuyorsun. o zaman da bu kız senin önderin atatürk'e düşman oluyor. senin o çok sevdiğin ya da seviyor gibi yaptığın o değerli öndere düşman oldu bu kız. sizin yüzünüzden hem de.

ne demokrasiye ne din ve vicdan özgürlüğüne ne de laikliğe sığmayan bu hareket utanç vericidir. düşünsenize, kadınlara seçme seçilme hakkını 1974 de veren isviçre kendi kendine 'biz ne utanç duyulacak şey yapmışız ki 1974 e kadar kadınlarımıza haksızlık yapmışız' diyorlar. 21. yy türkiye'sine yakışmayan demokrasiye sığmayan baskıcı ve eşitsizlik tabanlı yönetim, bundan 30 yıl sonrasındaki neslimiz için çok saçma gelecek. ne ilginç ya sırf başın kapalı diye mi okuyamadın sen anne ? soruları soracaklar, ne saçmaymış ya diyecekler.

bir erkek olarak bu utanç verici ve ülkemize yakışmayan yasakların tamamen kaldırılmasından yanayım. son olarak, mecliste giyilsin demiyorum çünkü meclis iç tüzüğü ayrıdır. ama en azından kamu kuruluşlarında okullarda vs yasak olması tamamen utanç vericidir. tabi belli yerlerde kılık kıyafet kullanımı kuralları vardır. mecliste sadece frak giyilecek kuralı varsa pantolon da giyemezsin baş örtüsü de. ama herşeyin serbest türbanın yasak olduğu yerler utanç vermekten başka birşey yapmaz..

son olarak, bazı açık kızlar da bu yasakların devamından yana. kız başını açıp içeri girince senin gibi mi oldu ne değişti ? hepsini geçtim, şunu bi düşün. sana 'başını kapat da içeri gir' deseler ne hissedersin ? bak zorla senin başını kapatmak istiyorlar ne diyeceksin ? işte iran'da zorla başını kapatıyorlar kızların. eğer sen buna karşı çıkıyorsan bırak da biraz saygı duy. türkiye de müslüman iran da. ama iran'da zorla saç kapatanlar türkiye'de zorla saç açtırıyor. biz ikisine de karşıyız. yahu bırakın isteyen bikini giysin isteyen haşema isteyen başını kapatsın isteyen mini etek giysin gelsin size ne ? sanane benim annemin ablamın eşimin elbisesinden. senin başka insanların elbisesine karışman da insan haklarına aykırıdır.

kısacası neresinden tutarsanız tutun olumlu hiçbir yanı olmayan, tamamen özgürlük karşıtı demokrasi karşıtı, din ve vicdan özgürlüğü karşıtı, insan hakları ihlali sayılacak ve atatürkçülüğe yakışmayacak bir hareketten başka birşey değil bu. yanlışım varsa affola ben böyle düşünüyorum. ülkemizin böyle aptalca kısıtlamalarla adını duyurması da utandırmıyor değil beni..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder